Laboratorní diamanty
Laboratorní diamanty vznikají za pomocí moderních technologií v kontrolovaném prostředí, kde jsou simulovány podmínky, které panují v zemském plášti. Jejich fyzikální, optické a chemické vlastnosti jsou stejné, jako u přírodních diamantů. Jejich cena je ovšem dramaticky nižší.
Jaké používáme laboratorní diamanty?
U laboratorních diamantů kontrolujeme hlavně jejich charakteristické rysy, které poukazují na jejich vznik v laboratoři. Stejně jako u přírodních diamantů, je zde náš standard čistota alespoň VS a barva E, která je zejména u menších kamenů velice důležitý parametr.
Jak laboratorní diamanty vznikají?
Vznikají výrobními metodami CVD (Chemical vapor deposition) a HPHT (high pressure high temperature). Každá metoda má své charakteristické znaky, které jsou ukryté v krystalu diamantu. Rozlišit je lze s pomocí speciálního gemologického vybavení.
Zajímavosti a fakta
1. První diamanty vypěstované člověkem vyrobila General Electric koncem 50. let.
2. Čiré diamanty vytvářené v laboratoři ve šperkařské kvalitě byly konečně zdokonaleny na začátku tohoto desetiletí s velmi kvalitním (Type lla) bezbarvým kamenem vyrobeným v roce 2012.
3. Nebudete schopni okem rozeznat rozdíl mezi diamantem vypěstovaným v laboratoři a přírodním diamantem.
4. Diamanty vypěstované v laboratoři mají stejné přirozené vady jako přírodní diamanty díky své tvorbě růstu. Navíc mají také stejné různé odstíny barev.
5. Diamanty vytvářené v laboratoři jsou 100% krystalizovaný uhlík.
6. Diamanty pěstované v laboratoři nabízejí v blízké budoucnosti šetrnější přístup k životnímu prostřední. To se pro některé zákazníky stalo důležitým kritériem.
7. Do roku 2026 se očekává, že celosvětová produkce diamantů pěstovaných v laboratoři překročí 20 milionů karátů, aby byla uspokojena poptávka.
8. Diamanty vypěstované v laboratoři nejsou simulátory diamantů. Simulanty diamantů jsou kameny, které vypadají jako diamanty, ale nemají stejné vlastnosti. Tři nejběžnější simulanty diamantů jsou: kubická zirkonie, moissanit a bílý safír.
9. Obecně jsou laboratorní diamanty dostupnější, než diamanty těžené.
10. 80 % mileniálů vyjádřilo souhlas s myšlenkou laboratorně pěstovaných diamantů.
Diamanty vytvořené v laboratoři jsou bezpochyby krásné a cenově dostupné.
Hodnocení laboratorních diamantů
Broušené diamanty se hodnotí podle přísných mezinárodních kritérií stupnice 4C, která určuje celkovou kvalitu diamantu a definuje jeho přesné parametry.